Fotomaniak's Blog

Just another WordPress.com weblog

Barbary Klemm – Światłocień retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008

leave a comment »


Wczoraj otwarto wystawę prac jednej z najlepszych fotodokumentalistek Europy ostatnich trzydziestu lat – Barbary Klemm. 150 prac tej niemieckiej autorki można obejrzeć w Oddziale Sztuki Dawnej. Fotografie Barbary Klemm znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki w Europie. Wystawę można podziwiać w gdańskim Muzeum Narodowym. Z Małgorzatą Zwolicką – Taraszkiewicz koordynatorką wystawy „Barbara Klemm. Światłocień retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008” rozmawia Grażyna Antoniewicz.

Dlaczego ta wystawa jest tak wyjątkowa?
Myślę, że jest wyjątkowa w kontekście ostatniego 20-lecia, czyli upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest niezwykła także dlatego, że pojawiają się na niej zdjęcia niemieckie z czasu przełomu, jak i inne ukazujące różnego rodzaju zrywy społeczne…

Takie jak burzenie muru berlińskiego.
Ale również te rejestrujące protesty mające na celu zjednoczenie Niemiec, czy inne, związane z budową elektrowni atomowych lub dotyczące społecznej nierówności – np. protesty feministyczne. Zobaczymy też Polskę i wschodnie Niemcy z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Biedne, zacofane, jest to być może stereotypowy obraz Polski. Jednak ukazanie tych dwóch krajów w tym samym czasie daje nam wyobrażenie, w jakim żyliśmy systemie i jak to się wszystko zmieniło.
Na wystawie są też fotografie dokumentujące pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do naszego kraju. Wyjątkowe są również portrety takich sław, jak choćby Andy Warhola czy Alfreda Hitchcocka.

czytaj całość

Reklamy

Written by fotomaniak

Lipiec 9, 2009 @ 11:10 am

Napisane w Wystawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: