Fotomaniak's Blog

Just another WordPress.com weblog

Koniec 74-letniej legendy fotografii

leave a comment »


Status fotograficznej legendy nie wystarczył, by przetrwać w epoce cyfrowej. Firma Eastman Kodak Co. poinformowała w poniedziałek, że po 74 latach rezygnuje z produkcji swojego najsłynniejszego filmu Kodachrome.

Kodachrome był pierwszym kolorowym filmem, który odniósł ogólnoświatowy sukces komercyjny, a zarazem produktem najdłużej pozostającym w ofercie Kodaka. Stworzyli go w pierwszej połowie lat 30. dwaj profesjonalni muzycy, którzy fotografią zajmowali się jedynie hobbystycznie – Leopold Godowsky jr i Leopold Mannes. Od pierwszych liter ich nazwisk ukuto później powiedzenie, iż Kodachrome został zrobiony przez Boga (God) i człowieka (man).

Uwiecznili go członkowie National Geographic Society, którzy jeden z parków stanowych w Utah nazwali Kodachrome Basin, uznając, iż jego wyjątkowe piękno wymaga kolorowych zdjęć, oraz piosenkarz Paul Simon, który w 1973 r. nagrał utwór „Kodachrome”. Przede wszystkim jednak legendę stworzyli fotografowie, którzy cenili go za głębokie, realistyczne kolory i trwałość. To na tym filmie Abraham Zaptruder uchwycił w 1963 r. moment zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, zaś Steve McCurry zrobił słynny portret afgańskiej dziewczynki, którzy w 1985 r. znalazł się na okładce „National Geographic”.

„Wycofanie Kodachrome jest szczególnie trudne, gdyż stał się on pewnego rodzaju ikoną” – przyznała Mary Jane Hellyar, szefowa oddziału Kodaka zajmującego się produkcją filmów. „Ale większość dzisiejszych fotografików wyraziła swoje preferencje, wybierając nowsze technologie zarówno filmy, jak i produkty cyfrowe” – wyjaśniła.

czytaj całość

Reklamy

Written by fotomaniak

Lipiec 11, 2009 @ 8:50 am

Napisane w wydarzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: